Banki zdjęć – czym są, jak sprzedawać zdjęcia na stockach
Fotografia to hobby wielu osób. Niektóre wykonują zdjęcia jedynie dla swojej satysfakcji, a niektóre chętnie zaczęłyby zarabiać w ten sposób i pracować zgodnie ze swoją pasją. Banki zdjęć dają właśnie możliwość sprzedawania swoich fotografii oraz zarabiania konkretnych pieniędzy. W tym tekście przybliżamy tematykę banków zdjęć, odpowiemy na pytanie, jak one funkcjonują oraz powiadamiamy, w jaki sposób możemy zarabiać pieniądze na takich serwisach.
Czym są banki zdjęć lub stocki?
Banki zdjęć zamiennie nazywane też stockami to serwisy, które zajmują się sprzedażą fotografii. W takich misjach kupić możemy wiele zdjęć o różnej tematyce, jakości czy wielkości itp. Serwis ten jest niejako pośrednikiem między fotografami a osobami kupującymi. W zamian za prowizje umożliwia dodawanie zdjęć fotografom oraz sprzedawanie zdjęć klientom, którzy ich potrzebują.
W sieci istnieje wiele banków zdjęć. Najpopularniejszym jest np. Shutterstock, który zajmuje sporą część rynku. W bankach zdjęć możemy również kupować video czy ilustracje oraz inne prace graficzne, czyli wszystkie te materiały, które obejmuje szeroka definicja zdjęć. Banki tego typu mogą różnić się nieznacznie w swoim funkcjonowaniu, choć działają na tej samej głównej zasadzie.
Jak zarabiać na bankach zdjęć?
Zarabianie w bankach zdjęć polega na założeniu konta fotografa oraz na dodawaniu do serwisu fotografii. Po spełnieniu wymagań (opisane są one poniżej) możemy otworzyć konta fotografów w różnych serwisach. Następnie będziemy do swojego portfolio dodawać kolejne zdjęcia, które będą pojawiały się w serwisie głównym i będą dostępne do kupna. Sposób zarabiać jest prosty — jeśli ktoś zakupi nasze zdjęcie, my otrzymamy procent od sumy sprzedaży.
Ważną informacją jest to, że jedno zdjęcie może być sprzedawane wielokrotnie. Standardowo po dodaniu zdjęcia na portalu lub kilku portalach, może być ono kupowane kilka, kilkanaście czy kilkaset razy bez górnej granicy. Przeważnie zysk z pojedynczej sprzedaży to ok. kilkudziesięciu centów. Kolejną ciekawą informacją jest ta, że za jedno zdjęcie możemy otrzymać różne sumy. Dzieje się tak ze względu na to, jaką sumę na nasze zdjęcie wydał klient. Jeśli kupił je „na żądanie”, płacąc tylko za nie, otrzymamy wyższą sumę. Jeśli natomiast klient kupił nasze zdjęcie, korzystając z pakietu punktów itp. i zapłacił za mnie mniej, my również otrzymamy niższą sumę.
Na portalach tego typu istnieje też możliwość wystawienia zdjęć na sprzedaż z pełnym przekazaniem praw autorskich. Jest to jednorazowa sprzedaż, a po sprzedaniu zdjęcia tracimy do niego pełne prawa. Cena sprzedaży zdjęcia na wyłączność wahać się może nawet w okolicach kilkunastu — kilkudziesięciu dolarów. Pomysł na zarabianie w bankach zdjęć zależy już jedynie od nas samych.
Możemy tworzyć sesje tematyczne, wgrywać przypadkowe zdjęcia — które również są potrzebne i często kupowane czy tworzyć grafiki lub wysokojakościowe zdjęcia na sprzedaż z wyłącznością. Zdjęć tych nie musimy reklamować, choć możemy np. przy pomocy marketingu szeptanego opublikować link do naszego portfolio. Ważną kwestią jest też regulamin naszego serwisu. Większość pozwala na sprzedaż zdjęć już publikować na innych stronach, a niektóre tego zabraniają.
Niektóre serwisy — choć jest to rzadkością, proponują np. współpracę jedynie na wyłączność w zamian za wyższe stawki.
Wymagania do zarabiania na bankach zdjęć
Jednym z podstawowych pytań oraz najczęstszą obawą jest ta dotycząca wymogów, jakie należy spełnić, aby zarabiać w ten sposób. Ogólnie zarabianie na sprzedaży zdjęć nie jest obwarowane wieloma wymaganiami i zarabiać w ten sposób może każda osoba. Do spełnienia mamy jednak kilka warunków. Na części portali należy dokonać weryfikacji twojej tożsamości. Będzie polegało to na dodaniu numeru konta czy wysłaniu skanu dowodu osobistego.
Nie jest to trudne do zrealizowania, a ma na celu zapobieganiu sprzedaży zdjęć, co do których nie mamy praw autorskich itp. Jest to standardowa procedura jak np. w wirtualnych kasynach czy u bukmacherów, a banki zdjęć są renomowanymi firmami, więc nie musimy obawiać się o swoje dane. Kolejnym wymogiem, jaki należy spełnić to jakość zdjęć. Przeważnie zdjęcia muszą mieć min. 4 Mpix czy określone minimalne wymiary.
Przy jakości dzisiejszych aparatów nie musimy obawiać się dolną granicę jakościową. Niektóre serwisy posiadają też wymagania jakościowe pod względem tematyki, kadru zdjęcia czy ujęcia. Po przeczytaniu informacji na ten temat powinniśmy wiedzieć jakie zdjęcia wykonywać, aby dany portal je zaakceptował.
Jak przebiega sprzedaż?
Sprzedaż zdjęć do kolejny proces owiany tajemnicą, który budzi wiele wątpliwości. Jeśli zarejestrujemy się już na danym serwisie, pierwszym krokiem do sprzedaży fotografii jest ich wgranie do banku. Robimy to dokładnie tak samo, jak wgrywając zdjęcie np. na Facebooka. Następnie zdjęcie musi zostać poprawnie opisane. Przeważnie do uzupełnienia mamy kilka pól takich jak tytuł opis czy tagi.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić właśnie na tagi zdjęcia, gdyż właśnie po nich wyszukiwana będzie nasza fotografia. Powinny one odzwierciedlać to, co znajduje się na zdjęciu, jakie jest to zdjęcie oraz ogólnie je opisywać. Niektóre serwisy dają możliwość dodania nawet kilkudziesięciu tagów. Aby usprawnić proces oddawania zdjęcia, możemy skorzystać z generatorów tagów.
Są to darmowe serwisy w sieci, które po wpisaniu kilku ogólnych haseł wyświetlają listę kilkuset tagów gotowych do wybrania i umieszczania — najpopularniejszych dla danej kategorii. Jeśli wgramy i opiszemy zdjęcie, w ciągu kilku dni jest ono sprawdzane przez moderatorów i akceptowane bądź zwracane do poprawy. Czasami zdjęcie może zostać odrzucone bez możliwości retuszu czy zmiany opisu. Następnie, jeśli decyzja moderatorów jest pozytywna, zdjęcie trafia do sprzedaży.
Dlaczego warto sprzedawać zdjęcia w bankach zdjęć?
Zarabianie pieniędzy na robieniu zdjęć ma wielkie korzyści. Z pewnością to sposób na wykonywanie pracy, którą lubimy. Możemy również, poświęcając odpowiednio dużo czasu, zarobić spore pieniądze. Serwisy tego typu to legalnie działające marki, które są na rynku od wielu lat.
Dużym plusem sprzedaży zdjęć na stockach jest fakt zarobku pasywnego. Raz wgrana fotografia będzie dostępna do kupna przez wiele lat, a my nie będziemy musieli robić nic więcej aniżeli odbierać wynagrodzenia z jej sprzedaż. Kolejnym plusem jest fakt, że możliwe jest zarabianie sum porównywalnych do pensji etatowych, a sam sposób zarabiania jest realny i uczciwy.