Czcionki z polskimi znakami

Tworząc własną stronę internetową, blog czy otwierając sklep online, musimy stanąć przed dokonaniem dość ciężkiego wyboru, jakim jest wybór odpowiedniej czcionki. Sama czytelność tekstu na każdej witrynie powinna być dla twórców jednym z najważniejszych elementów. Co ciekawe bardzo często rozmieszczenie pisma i dobór odpowiednich fontów wpływa na długość sesji online czy na konwersję w sklepie. Jak wybrać najlepiej? Czym konkretnie jest font, a także czym różni się od czcionki? Jakie fonty z polskimi znakami są dostępne do użytku oraz czy można korzystać z darmowych rozwiązań w projektach komercyjnych? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Różnica pomiędzy fontem a czcionką
Bardzo często decydując się na wybór odpowiednich czcionek, na naszej drodze pojawia się pewien zaskakujący problem. Wyszukując hasła w Google, zastanawiamy się, czym konkretnie czcionka różni się od fontów. Bez wątpienia warto znać różnicę między tymi dwoma definicjami, bo może ona odegrać dużą rolę na etapie projektowania Twojego serwisu.
Czcionka jest jedynie znakiem, którego pod żadnym pozorem nie można zmienić. Oznacza to, że jej nie powiększysz, nie zmniejszysz czy nie wytłuścisz, a także nie pochylisz. Font natomiast nazywany jest zgodnie z definicją zestawem różnych czcionek. W tym przypadku można go edytować. To właśnie dla fontów dostępne są takie opcje jak powiększenie, pomniejszenie czy pogrubianie i kursywa. To kluczowa różnica, o której wiele osób zapomina. W wyniku tej pozornie błahej pomyłki nieraz trzeba przebudowywać cały projekt strony, co zajmuje dodatkowe roboczogodziny.
Przykładowe fonty z polskimi znakami
Obecnie w sieci znajdziemy coraz więcej bezpłatnych rozwiązań. Darmowe czcionki z polskimi znakami są wykorzystywane również do użytku komercyjnego. Dzięki temu, używając oryginalnych polskich znaków, można się wyróżnić i pozostać w pamięci użytkownika na dłużej. Charakterystyczne pismo niejednokrotnie staje się znakiem rozpoznawczym wielu marek.
Ciekawymi przykładami darmowych fontów są między innymi Magnolia Script, Allura, Tagger, Great Vibes, Havana czy Pacifico. Dużą popularnością cieszy się również czcionka z kategorii sans. W tym przypadku do wyboru mamy Roboto, które jest firmowane przez Google, Open Sans czy Amble. Część z tych rozwiązań jest już dobrze znana na polskim rynku. Niektóre jednak nadal czekają na lepsze czasy.
Czcionki – polskie znaki
Polskie fonty zazwyczaj kojarzyły się z pewnego rodzaju prostotą. Decydując się na prowadzenie serwisu w języku ojczystym, mieliśmy do wyboru zdecydowanie mniej opcji niż nasi zagraniczni znajomi. Dodatkowo wiele fontów wyglądało – delikatnie mówiąc – niezbyt elegancko, co zdecydowanie wpływało na czytelność i przyjazność stron WWW dla samego użytkownika.
Obecnie darmowe czcionki z polskimi znakami oferują wiele nowych opcji. Szukając najlepszego rozwiązania, można przeglądać różne kategorie oraz najbardziej wymyślne kroje. To ogromne pole do popisu zarówno dla minimalistów, jak i dla tych, którzy uwielbiają niekonwencjonalne elementy. Wybór jest tak szeroki, że bez problemu można znaleźć coś, co jednocześnie przypadnie nam do gustu i będzie przyjazne dla osób, które odwiedzają bloga, stronę internetową czy sklep online.
O czym warto pamiętać, wybierając polskie fonty?
Wybierając darmowe czcionki z polskimi znakami lub decydując się na opcje płatne, warto przede wszystkim pamiętać o tym, by przeczytanie tekstu było łatwe. Wymyślne kroje zdecydowanie nie sprawdzą się dobrze w przypadku, gdy chcemy opublikować długi wpis. Będą raczej gwarancją szybkiego zmęczenia wzroku i zniechęcenia czytelnika. To w konsekwencji spowoduje chęć opuszczenia strony internetowej. W tym konkretnym przypadku utrzymanie uwagi odbiorcy byłoby praktycznie niemożliwe. Natomiast co ciekawe, taka opcja może być przydatna, aby stworzyć ciekawe i przyciągające wzrok logo lub oryginalny podpis.
Google fonts powoli odchodzi w zapomnienie. To zdecydowanie dobra wiadomość dla osób, które lubią niebanalne rozwiązania i ciekawe dodatki. Bardzo często zamykamy się w schematach i nie pozwalamy sobie na żadne eksperymenty. Wybierz to, co przemawia do ciebie najlepiej. Czasami takie przełamanie w postaci oryginalnego nagłówka czy podpisu może w przyszłości stać się Twoim znakiem rozpoznawczym. Warto korzystać z rozwiązań, które pojawiają się na rynku i cieszyć się tym, co najlepsze.