Grafika wektorowa – czym jest, jakie możliwości oferuje
Od dobrych kilku lat rynek został zdominowany przez projekty cyfrowe. Na witrynach internetowych spotkać możemy nie tylko logotypy, ale również kolorowe ilustracje czy animacje przedstawiające specyfikę działalności. Coraz wykorzystujemy również infografiki, przedstawiając w prezentacjach czy na wizytówkach podstawowe informacje. A wszystko dzięki zastosowaniu wektorów. Czym one tak naprawdę są? Na jakich zasadach działa grafika wektorowa? Kiedy i do czego się ją wykorzystuje?
Czym jest grafika wektorowa
To najpopularniejszy, obok grafiki rastrowej, rodzaj przedstawiania obrazów cyfrowych. Cechuje się precyzyjnością w oddawaniu kształtów, można go dowolnie modyfikować i zmieniać jego rozmiar. Zbudowany jest z połączonych ze sobą punktów umieszczonych w układzie współrzędnych. Punkty te łączą się ze sobą w figury geometryczne oraz bryły, które opisuje się za pomocą zwykłych wzorów matematycznych.
Poszczególne obiekty, zwane oficjalnie prymitywami, wyróżnia zestaw cech charakterystycznych. Należą do nich m.in. długość i rozmiar linii, jej kolor oraz barwa wypełnienia. Wnętrze figury określić można zarówno zwykłym pojedynczym kolorem, jak i w postaci gradientu. Regulować można również poziom przezroczystości, uzyskując dodatkowy ciekawy efekt.
Dzięki tak prostemu rozwiązaniu grafika wektorowa cechuje się małymi rozmiarami plików. W pamięci musi bowiem utrzymać jedynie informacje związane ze wzorami matematycznymi oraz kolorem kształtów. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku grafiki rastrowej, gdzie elementami odpowiadającymi za jakość obrazu są piksele.
Im ich więcej, tym lepsza jakość, ale i większy rozmiar pliku. Ma to szczególne znaczenie przy przesyłaniu ilustracji oraz umieszczaniu ich na witrynach internetowych. Im mniejszy rozmiar elementów graficznych, tym szybsze ładowanie stron, co z kolei przekłada się na wyższą pozycję w wyszukiwarce.
Zalety grafiki wektorowej
Bez wątpienia, jej głównym atutem jest to, że jest w pełni skalowalna. Oznacza to, że bez utraty jakości naszego pliku możemy go dowolnie zmieniać i modyfikować. Przy powiększeniu widoczne będą tak samo ostre i wyraźne krawędzie jak przed edycją, a obraz w żadnych przypadku nie będzie rozmazany. Sprawia to, że grafika wektorowa jest bardzo często wykorzystywana w elementach wizualnych na stronach.
Dzięki temu nie trzeba przygotowywać kilku wersji grafiki dla poszczególnych urządzeń, wystarczy jedna skalowalna, która automatycznie dostosuje się do wymiaru ekranu smartfonu czy komputera i cieszyć będzie oko nienaganną ostrością. Co ciekawe, pliki zapisane jako grafika wektorowa można z powodzeniem przekonwertować na pliki rastrowe.
Jest to jednak modyfikacja jednostronna, gdyż z grafiki rastrowej ciężko będzie przygotować dobry wektor. Proces zamiany na bitmapę nazywa się rasteryzacją i polega on na przekształceniu obrazu składającego się z figur w piksele przy pomocy karty graficznej. Jeśli interesuje nas wysoka rozdzielczość, a tym samym wysoka jakość ilustracji będziemy potrzebowali większej ilości pikseli. A to przełoży się na rozmiar końcowej grafiki rastrowej.
Największym problemem w przypadku grafiki wektorowej jest jej format. Niektóre rozszerzenia otwierać można jedynie przy pomocy specjalnych programów graficznych, w przeciwnym razie stają się bezużyteczne. Najczęściej korzysta się z rozszerzenia svg. Ponadto grafika wektorowa jest skomplikowana w tworzeniu, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze szczegółowymi ilustracjami. Świetnie nada się przy tworzeniu materiałów do druku, obiektów często modyfikowanych jak logotypy czy znaki drogowe, a także w przypadku wizytówek czy animacji graficznych.