Identyfikacja wizualna firmy – dlaczego jest tak ważna, za co odpowiada
W dzisiejszych czasach nowopowstałe firmy stoją przed trudnym wyzwaniem zaistnienia na rynku. Coraz większa konkurencja, bogata oferta wysokiej jakości produktów i usług czy atrakcyjne ceny – wszystkie te czynniki utrudniają dotarcie do potencjalnej grupy odbiorców. Kiedyś wystarczyło być w czymś dobrym. Dziś to zdecydowanie za mało. Konieczne jest zakomunikowanie swojego istnienia, wyróżnienie się czymś na tle konkurencji i zaistnienie w świadamości klientów. Trzeba stworzyć rozpoznawalną, budzącą zaufanie markę firmy. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu odpowiednio przemyślanej identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa.
Identyfikacja wizualna to system działań i narzędzi tworzących strategię promocyjną firmy. Najlepiej sprzedają się marki, za którymi stoją emocję. Zadaniem identyfikacji wizualnej jest więc ich wyzwolenie i dotarcie do podświadomych pragnień klienta. Za wizerunkiem firmy powinna stać obietnica spełnienia zarówno jawnych, jak i ukrytych potrzeb konsumenta. Wykorzystane elementy muszą być spójne z charakterem przedsiębiorstwa, jego działaniami i sposobem komunikacji, który marka przyjęła. Kluczem do sukcesu firm jest budzący zaufanie, rozpoznawalny, dający obietnicę marketingową wizerunek.
Z czego składa się marka?
Wielu firmom wydaje się, że aby stworzyć wiarygodną markę wystarczy logo czy wizytówka firmowa. W rzeczywistości jednak, budowanie spójnego, pozytywnego wizerunku firmy poza kreacją wizualną, wymaga również opracowania systemu komunikacji i zachowań. Na markę składa się wiele elementów, z których każdy jest równie istotny.
Komunikacja
Komunikacja marki to przesłanie oraz sposób jego przekazu . Aby zaplanować skuteczną strategię komunikacji niezbędne jest określenie celów, wartości, grupy dobiorców, tego, jak chcemy być odbierani. Warto także przemyśleć od razu, w jaki sposób będziemy przekazywać nasze przesłanie. Jakich narzędzi do tego użyjemy, w jaki sposób będziemy z nich korzystać. Ważne jest jednak, aby zachować spójność przekazu! Najważniejszym elementem komunikacji marki jest nazwa, która musi być prosta w odbiorze, łatwa do zapamiętania i wyróżniać się na tle konkurencji. Dobrze jest, jeśli nawiązuje do działania firmy. Kluczowy jest również sposób prowadzenia Social Mediów oraz publikowanych treści. czy slogan firmy.
Zachowanie
W postrzeganiu firmy kluczowe są elementy behawioralne. To właśnie nasze zachowania wobec klientów podlegają surowej ocenie i wpływają na ostateczny obraz przedsiębiorstwa. Raz nadszarpnięty wizerunek trudno odbudować, dlatego warto postawić na politykę przyjazną konsumentom. Standardy obsługi klienta, regulaminy czy polityka zwrotów mogą być kluczowe podczas wyboru firmy, a zadowolony, doceniony klient wróci i poleci nas innym, zwiększając wpływy i wiarygodność marki.
Identyfikacja wizualna
Firma musi zapaść klientom w pamięć. To bardzo ważne. Nie muszą zapamiętać od razu nazwy, loga i misji firmy. Ważne jest jednak, aby każdy kolejny kontakt zwiększał świadomość istnienia marki i zwiększał do niej zaufanie. W ludziach budzić powinno się przekonanie, że znają firmę i że jest ona wiarygodna. Aby jednak było to możliwe, marka musi się wyróżniać i operować indywidualnym stylem przekazu wizualnego, czyli posiadać logo i indywidualną szatę graficzną. Trzeba pamiętać, że elementy muszą bezwzględnie ze sobą współgrać, tworząc spójną opowieść firmy i wiarygodny przekaz marki.
Obietnica marketingowa
Na markę składa się także obietnica marketingowa. Aby klient w ogóle zechciał zaufać firmie, musi uwierzyć, że jest ona w stanie zaspokoić jego potrzeby. Ponieważ większość firm na rynku gwarantuje rozwiązanie jawnych, oczywistych problemów konsumenta, aby wyróżnić się na tle konkurencji, trzeba trafić do jego skrytych potrzeb i pobudzić emocje. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać i przeanalizować grupę odbiorów.
Renoma
Już na samym początku działalności warto zadbać o dobrą reputację firmy. Stosunek do klienta, profesjonalizm, terminowość, jakość wykonywanych usług – wszystkie te elementy składają się na opinię o firmie. To, czy klient będzie zadowolony nie tylko z jakości produktu czy usługi, ale także z relacji powstałej na poziomie przesiębiorstwo-konsument, wpłynie na renomę i wiarygodność marki. Nic tak nie przyciąga nowych klientów, jak opinie tych zadowolonych.
Elementy identyfikacji wizualnej
Wiadomo już, że identyfikacja wizualna to zbiór starannie zaprojektowanych elementów i przemyślanych strategii, które mają sprawić, że firma wyróżni się na tle konkurencji i zapadnie potencjalnym klientom w pamięć. Aby to ułatwić, warto zadbać, żeby kontakt ludzi z marką był jak najczęstszy. Dlatego ważne jest eksponowanie marki i jej obecność na billboardach, samochodach, w Internecie, radiu czy telewizji. Elementami identyfikacji wizualnej są:
- zapadające w pamięć logo,
- wizytówki,
- charakterystyczna kolorystyka,
- styl pisma,
- spersonalizowany wygląd materiałów biurowych,
- druki firmowe, np. papier czy koperty,
- grafika reklamowa,
- oznakowanie samochodów i siedziby firmy,
- księga znaku,
- indywidualny projekt graficzny strony internetowej,
- odzież dla pracowników,
- spójne, utrzymane w firmowej kolorystyce wnętrza biur, hoteli czy restauracji,
- opakowania firmowe,
- gadżety reklamowe,
- billboardy, banery,
- znaki wodne,
- identyfikatory.
Najważniejsze jest logo, które określa firmową kolorystykę. Prezentuje markę i wyróżnia ją na tle innych. Powinno być zatem oryginalne, łatwe do zapamiętania i czytelne. Pomaga klientom identyfikować się z marką.
Zdefiniowana kolorystyka i krój liter powinny wiernie być wykorzystywane przy tworzeniu wszelkich materiałów promocyjnych firmy. Ponieważ zarówno logo, jak i kolorystyka i styl czcionki służą mają wiązać się trwale z marką, trzeba je konsekwentnie stosować.
Odświeżenie lub zmiana logo
Jak wszystko, logo firm ulegają zmianom. Najczęściej stosuje się jednak drobne poprawki, które nie ingerują zbytnio w przekaz marki i nie zaburzają jej odbioru. Zazwyczaj zachowuje się pierwotną kolorystykę i formę. Zmianą ulegają drobne szczegóły, a nowy znak prezentuje się po prostu świeżo. Rebranding znaku firmowego nie powinien mieć miejsca wśród młodych firm, które nie ustabilizowały jeszcze swojej pozycji na rynku. Często zmieniająca się identyfikacja wizualna firmy negatywnie wpływa na jej wiarygodność oraz wartość rynkową. Marka nie ma możliwości utrwalić się w pamięci odbiorców, którzy nowe logo postrzegają jako nowego gracza na rynku. Na całkowitą ewolucję mogą pozwolić sobie jedynie wielkie firmy, których nazwa stała się marką samą w sobie, np. Microsoft.
Istotne jest, że rebranding to kosztowny proces. Zmienić trzeba zarówno stronę www, jak i wizytówki, materiały reklamowe, reklamy na środkach transportu czy na budynkach a także odzież firmową. Wymaga to dużych nakładów finansowych.
Skuteczna identyfikacja wizualna Twojej firmy
Kreację identyfikacji wizualnej najlepiej zlecić specjalistom. Nie wystarczy posiadać nazwę, logo i hasło reklamowe. Wszystkie te elementy muszą być przemyślane, dostosowane do grupy odbiorców, chwytliwe, wzbudzające zaufanie i dające obietnicę marketingową. Aby identyfikacja wizualna była skuteczna, musi bezpośrednio trafiać do klientów i celować w ich potrzeby jawne i ukryte. Dobrze, jeśli występuje na jak najszerszym polu. Nie tylko jako nazwa, logo i wizytówki.
Odbiorcy powinni na co dzień mieć kontakt z marką, aby jak najszybciej zapadła w ich pamięć. Dlatego warto wykorzystać wszelkie formy promocji i wyjść z indentyfikacją poza teren przedsiębiorstwa. Skuteczne są reklamy wielkopowierzchniowe czy oklejone firmową grafiką pojazdy. W miarę możliwości system wizualny przenieść należy na stroje pracowników, materiały biurowe, długopisy, kubki i inne gadżety. Nie można zapominać o internecie. Strony firmowe czy konta w social mediach powinny służyć nie tylko komunikacji, ale także promocji marki i jej identyfikacji wizualnej.
Tylko właściwie opracowana strategia i identyfikacja wizualna pozwolą na zbudowanie silnej, wiarygodnej, cieszącej się renomą marki. Aby nie odbierać sobie szansy na sukces, warto skorzystać z wiedzy i lat doświadczenia profesjonalistów. Nie tylko opracują strategie i zaprojektują kreację wizualną, ale także zbadają grupę odbiorców i rynek.