Oprogramowanie dla firm: czy systemy dedykowane spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa?

Wybór nowoczesnego oprogramowania dla biznesu jest bardzo szeroki. Coraz większą popularnością cieszy się przy tym dedykowane oprogramowanie dla firm. Wielu przedsiębiorców obawia się jednak o względy bezpieczeństwa. Jak nie popełnić błędu i pozyskać wartościowy produkt? Sprawdźmy!
Systemy dla firm: czym się różnią?
Sektor oprogramowania dla firm rozwija się bardzo prężnie, a poszczególne narzędzia potrafią znacząco się od siebie różnić. Obok programów stworzonych z myślą o usprawnieniu ściśle określonych sektorów działania i niewielkich aplikacji można znaleźć duże systemy umożliwiające kompleksowe zarządzanie poszczególnymi działami, a nawet całym przedsiębiorstwem. Wśród nich dużą popularnością cieszą się systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa).
W ich ramach można wyróżnić poszczególne moduły odpowiadające np. poszczególnym jednostkom czy sektorom działań. Wiele narzędzi można przy tym zakupić, a następnie skonfigurować zgodnie z oczekiwaniami podmiotu. Jednocześnie, zwłaszcza w przypadku bardzo konkurencyjnych rynków, szczególne znaczenie zyskują systemy dedykowane, tworzone od podstaw na indywidualne zamówienie konkretnej organizacji.
Oprogramowanie na zamówienie: czym się wyróżnia?
W przypadku każdej firmy kluczową rolę odgrywa jak najlepsze dostosowanie wykorzystywanych systemów informatycznych do jej potrzeb i zachodzących w niej procesów. W związku z tym wiele gotowych narzędzi nie zdaje egzaminu, co przekłada się na negatywną ocenę implementacji.
Już podczas etapu projektowania rozwiązań możliwe staje się uwzględnienie wielu indywidualnych parametrów. Jest to szczególnie istotne w przypadku oprogramowania dla firm handlowych oraz innych organizacji wyróżniających się złożoną strukturą i wieloma procesami zachodzącymi jednocześnie.
Bezpieczeństwo oprogramowania dla firm
W dzisiejszych czasach najważniejszą rolę odgrywa oczywiście bezpieczeństwo danych. W związku z tym wielu przedsiębiorców obawia się podjęcia inwestycji w oprogramowanie dedykowane. Nie jest to jednak uzasadniona obawa. Rzetelny partner, posiadający doświadczenie w realizacji zróżnicowanych projektów i wykorzystaniu odpowiednich technologii, będzie w stanie zaproponować narzędzia spełniające najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa informacji.
Wybór dedykowanych systemów dla firm daje jeszcze jedną ważną przewagę: bezpośrednia współpraca z producentem rozwiązań umożliwia zdecydowanie szybsze reagowanie w przypadku wystąpienia incydentów. Poza tym łatwiej również o przeprowadzanie cyklicznych aktualizacji przekładających się na zdecydowanie wyższy poziom ochrony.
Systemy ERP: centralne zarządzanie firmą
Szczególnie duże możliwości zarządzania firmą dają systemy ERP. Dzięki uniwersalnej charakterystyce i rozbudowanym funkcjom sprawdzają się znakomicie w przedsiębiorstwach różnego typu. Wśród dostępnych modułów można wyróżnić między innymi oprogramowanie MES (Manufacturing Execution System – system zarządzania produkcją, łączący w sobie dorobek informatyki i automatyki przemysłowej) oraz WMS (Warehouse Management System, służący do kompleksowego zarządzania polityką magazynową). Znakomite możliwości oferują również moduły Business Intelligence pozwalające na akumulowanie zróżnicowanych informacji, poddawanie ich bieżącej analizie i zautomatyzowane raportowanie.